اینجا چراغی روشن است
در ستیز با تاریکی، تیغ کشیدن چاره نیست؛ چراغی باید افروخت!
نویسنده: کورش شفیعی ایران نژاد - چهارشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٩

بالاخره با یکی دو روز تاخیر اعلام شده قبلی، مجموعه سوم سریال "قهوه تلخ" به بازار اومد. هنوز زوده که در مورد محتوای سریال اظهارنظر کنیم و اون رو به بحث و بررسی بذاریم (هرچند قبلاً بصورت گذرا در یادداشت "آغازی خوش ٨/٧/٨٩" در اینباره اشاراتی داشتم). ولی امروز میخوام از دریچه ای دیگه به پدیده "قهوه تلخ " نگاه کنم. صرفنظر ازینکه چرا تهیه کنندگان و کارگردان همیشه موفق اون یعنی "مهران مدیری" برای پخش تلویزیونی این سریال با مسئولان سیما به توافق نرسیدند، سؤالی که به ذهن میرسه اینه که آیا این رویه به یک رویکرد عمومی بدل خواهد شد ؟  برنده این جنگ رسانه ای کیه؟آیا صداو سیما از "سوپرمارکت"ها شکست خواهد خورد؟
روایتهای مختلفی برای  دلایل عدم پخش این سریال در افواه عمومی وجود داره. برخی عقیده دارن بدلیل استنکاف "مدیری" از حضور در یک مراسم رسمی سیاسی! ، این سریال مورد تنبیه و غضب قرار گرفته. عده ای هم معتقدند چون صحنه هایی ازین سریال به وقایع بعد از انتخابات (در خلاف جهت قرائت رسمی از اون وقایع) ، طعنه میزنه ، مغضوب شده و روایت آخر و غالب اینه که اختلاف بر سر قیمت و استفاده از سود میلیاردی حق پخش آگهی های بازرگانی قبل و میان برنامه ست.
اگه روایت اخیر  که احتمال قریب به واقعیت هست رو بخوایم بررسی کنیم باید بگم که این آغاز یک جنگ رسانه ای داخلیه!. با توجه به استقبال بی نظیر مردم از این سریال و فروش فوق العاده ای که در این 3 هفته داشته ، باید قبول کنیم که  مهران مدیری مثل همیشه در نقش  یه "خط شکن" ظاهر شده و راه رو برای بقیه تهیه کننده ها و کارگردانهای موفق باز کرده تا در فقدان رسانه وتلویزیون های خصوصی ، قدرت چانه زنی با سیمایی ها رو بالاببرن.
از طرفی سیمایی ها هم مجبورن از اسب خودمحوری پایین بیان و دیگه خودشون رو بی رقیب نبینند و آش کشک خاله رو به همه تعارف نکنن!
با توجه به عدم اقبال عمومی به برنامه های سیما و گرایش مردم به شبکه های ماهواره ای، اگه تلویزیون،معدود سریالهای مقبول مردم و برنامه بی نظیری مثل 90 رو هم  دیگه نداشته باشه ، چطور میخواد به جذب مخاطب بپردازه؟. فکرشو بکنین اگه عادل فردوسی پور هم بخواد هرهفته برنامه 90 رو بجای پخش زنده، روی CD یا DVD به بازار بده چه اتفاقی میفته؟. میگین نمیشه و جذابیت 90 به live بودنشه؟ منهم موافقم ولی بعضی وقتا اگه لازم باشه، میشه! حتی مسابقه پیامکش هم میشه! مهران مدیری کرد و شد!.
تا از ژانر هنر خارج نشدیم  اینو هم بگم که پیرو مجادلات خانه سینما و معاونت سینمایی ارشاد، دیروز سایت "خانه سینما" توسط" ارتش سایبری"(!) هک شده! حالا دیگه عملیات برون مرزی ارتش یاد شده به داخل مرزها هم کشیده!! ...

...

امروز ذوب آهن ، نوار شکستهای فوتبالی این هفته رو پاره کرد و با شایستگی تمام، یک برد با ارزش رو در مقابل الهلال عربستان رقم زد. از اون بردهای ملی با طعم "باقلوا" در مقابل عربها!
خبرخوب دیگه اینکه بازی فردای تیم ملی با برزیل رو "عادل فردوسی پور" گزارش خواهد کرد...

...

 


تو خبرها خوندم یکی از وزرای دولت دهم در سفر اخیر استانی هیات دولت به استان گلستان گفته:"ساده زیستی بعد از جنگ در بین برخی مسؤلان فراموش شد و بعضی به اشرافی گری روی آوردند".
حدس میزنید نام این وزیر چیه؟...
من بهتون میگم: " حاج صادق محصولی" ! ...

کورش شفیعی ایران نژاد
دهۀ چهارم زندگی را پشت سر گذاشته ام... یعنــی بعبارتــــــــی کم کم داره چل چلی جوونیم تموم میشه! ... فوق لیسانس عمران آب هستم و نزدیک دو دهه سابقه اجرائی دارم که بیشترش، مدیریت در برخی پروژه های صنعت آب کشورمون؛ ایران عزیزه!... ضمناً چند واحدی هم در گروه عمران یکی از واحدهای دانشگاهی تدریس میکنم... تُرکم و اهل آذربایجان، ولی اعتقاد دارم که اول، ایرانیم و این شاید از اسم و فامیلم معلوم باشه! و یا از اسمی که برای پسرم انتخاب کردم: "بردیا"! ... علاقه به سیاست و مسائل اجتماعی دارم و در این حوزه ها فعالم... اینکه کدوم وری هستم حتماً از مطالب وبلاگم مشخص خواهد شد... عاشق ادبیات و تاریخم! اصلاً یه جورائی میشه گفت از همه ژانرها خوشم میاد! فیلم هم دوست دارم و البته ورزشکارم و علاقه مند به اکثر رشته ها از جمله فوتبال و تنیس و ...! من یک استقلالیم ولی برای قرمزها هم احترام قائلم. من ... من فکر میکنم خیلی حرف واسه گفتن دارم...
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


من ماه میبینم هنوز این کور سوی روشنو... انقدر سوسو میزنم شاید یه شب دیدی منو... هرجا چراغی روشنه از ترس تنها بودنه... ای ترس تنهائی من؛ اینجا چراغی روشنه