اینجا چراغی روشن است
در ستیز با تاریکی، تیغ کشیدن چاره نیست؛ چراغی باید افروخت!
نویسنده: کورش شفیعی ایران نژاد - جمعه ۱٦ مهر ۱۳۸٩

امشب دومین قسمت سریال"مختارنامه" پخش شد و بازهم مطابق انتظار، زیبا بود و جذاب،با دیالوگهایی بیاد ماندنی!. چیزی که تا حالا نظر من رو دراین سریال بیشتر جلب کرده شخصیت پردازی واقعی و رئال برای جناب مختاره. همینکه میرباقری ،مختار رو با شخصیتی خاکستری(نه سیاه و نه سفید) نشون میده و برخلاف رویه غلطِ بسیاری از مجموعه های تاریخی-مذهبی، اون رو در حد یک "قدیس" معرفی نمیکنه ،نشان از واقع بینی ، تعهدِ صداقت در بیانِ تاریخ، احترام به شعور بیننده و هوشمندیِ ِ "سید داوود میرباقری" داره.
تصویری که تاکنون در این سریال از مختار نشون داده شده ملغمه ای از ایمان، شجاعت ، غرور ، خودرایی و تعصب (گاهاً بیجا) هست و مهمتر اینکه بعضاً سیاستها و منش ِامام خودش رو نقد میکنه! ، در جنگ، امامش رو همراهی نمیکنه! ، برخلافِ عدالت ِعلوی و بخاطر مصلحت، بیگناهی رو به بند میکشه! ، بر روی مهمان ِ منزلش ( هرچند عمر سعدِ ملعون باشه) تیغ میکشه ، ولی همچنان محبوب و دوست داشتنیه و البته هیچگاه به اتهام عدم التزامِ عملی، مطرود نمیشه  و شائبه ای هم برای کسی پیش نمیاد...

...

 

دوستانی که من رو از نزدیک میشناسن میدونن که من متولد "ارومیه" هستم و اصالتاً و نسل اندر نسل به این شهر زیبا تعلق دارم. با این وجود پس از اقامتی 5 ساله در سیستان و بلوچستان( بدلایل کاری) ، اکنون در حدود 6 سال است که در شهر زیبا و تاریخ ساز تبریز زندگی میکنم  و وامدار مهربانی های دوستان و مردم شریف و مهربانِ این شهرم.
همیشه میشنیدم که به تبریز،" شهر اولین ها" گفته میشه و هیچ شائبه ای هم در اینخصوص مطرح نمیشه، ولی دلیلش رو نمیدونستم! تا اینکه توسط یکی از دوستان، اطلاعاتی رو در خصوص این " وجه تسمیه" بدست آوردم و امشب در نظر دارم این اطلاعات رو با شما به اشتراک بذارم. فکر میکنم برای شما هم جالب و مفید باشه. این شما و این شهر اولین های ایران:
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق )  اولین چاپخانه در سال 1227 توسط شاهزاده عباس میرزا در تبریز تاسیس شد و 12 سال بعد دومین چاپخانه در تهران تاسیس گردید.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) برای اولین بار کتب خارجی در تبریز ترجمه گردید که از آن جمله عبارتند از: پطر کبیر،شارل دوازدهم،اسکندر کبیر،... .
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین رمان ایران به نام"ستارگان فریب خورده- حکایت یوسف شاه سراج"، توسط میرزا فتحعلی آخوند زاده در تبریز به رشته تحریر در آمد.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین دایرهّ المعارف توسط محمد رضا زنوزی تبریزی نوشته شد.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین کتابخانه عمومی توسط میرزاحسن خان خازن لشگردر سال 1312 در تبریز تاسیس شد.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین سینمای ایران پس از پنج سال از اختراع جهانی آن(توسط برادرن لومیر) ، در تبریزبا نام سولّی(آفتاب) تاسیس گردید.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین نمایشنامه وتئاتر در تبریز به سال 1261 شکل گرفت.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین عکاسخانه توسط قاسم میرزا در تبریز راه اندازی شد.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین فوتبالیست شاغل در اروپا (بلژیک) به نام حسین صدقیانی از اهالی تبریز در سالهای 1309-1311 بهترین گل زن باشگاههای این کشور بود و در فینال جام باشگاههای بلژیک با به ثمر رساندن سه گل باعث قهرمانی تیم رویال شالروا اسپورتینگ کلوپ در مقابل تیم بروکسل گردید.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) در زمینه پزشکی نخستین طبیب محصل فرنگ، نخستین کتابهای پزشکی ، نخستین آبله کوبی ، نخستین دانشکده پرستاری مامائی ، نخستین دندانهای مصنوعی، اولین عمل قلب باز ، پیوند قلب برروی سگها و نخستین عمل پیوند کلیه توسط دکتر جواد هیات در سال 1347 در تبریز به انجام رسید.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین هوانورد ایرانی به نام کلنل محمد تقی خان پسیان از اهالی تبریز بود.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین کارخانه اسلحه و مهمات در شهر تبریز بنا نهاده شد .
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین کارخانه چینی سازی در شهر تبریز ساخته شد.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین کارخانه تولید برق در این شهر و اولین خیابانی که در آن از چراغهای برقی استفاده شد خیابان چراغ گازی تبریز بود.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین ضرابخانه ماشینی و انتشار اسکناس از فعالیت های این شهر اولین ها بود.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین شهر ایران که صاحب تلفن شد تبریز بود .
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین انجمن زنان در تبریز توسط صاحب سلطان خانم تشکیل گردید .
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین بلدیه و نظمیه پلیس مردمی و شهرداری ایران متعلق به تبریز است.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین مدرسه کر و لال ها توسط جبارباغچه بان و اولین مدرسه نابینایان توسط یک میسیون آلمانی و اولین مدارس حرفه ای و بازرگانی توسط محمدعلی تربیت واولین کودکستان توسط ابوالقاسم فیوضات در تبریز بنا گذاشته شد.
ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ایران ویج ( ارور سابق ) اولین پایگاه لرزه نگاری در تبریز (شهر زلزله خیز) بنا گذاشته شد...

...


از حاشیه های دیگه ی بازی دوستانه تیم ملی فوتبالمون با برزیل اینه که جناب "کفاشیان" رییس فدراسیون فوتبال فرمودن:" برای اینکه شائبه ای! پیش نیاد ، در بین دو نیمه به جواد نکونام گفتیم که بازوبند کاپیتانیِ سبز رو دربیاره ودر نیمه دوم با بازوبندِ زرد به میدون بره!"...

هرچی فکر کردم دیدم هیچ حرفی در اینخصوص ندارم بزنم! ...

 

 

 

 

کورش شفیعی ایران نژاد
دهۀ چهارم زندگی را پشت سر گذاشته ام... یعنــی بعبارتــــــــی کم کم داره چل چلی جوونیم تموم میشه! ... فوق لیسانس عمران آب هستم و نزدیک دو دهه سابقه اجرائی دارم که بیشترش، مدیریت در برخی پروژه های صنعت آب کشورمون؛ ایران عزیزه!... ضمناً چند واحدی هم در گروه عمران یکی از واحدهای دانشگاهی تدریس میکنم... تُرکم و اهل آذربایجان، ولی اعتقاد دارم که اول، ایرانیم و این شاید از اسم و فامیلم معلوم باشه! و یا از اسمی که برای پسرم انتخاب کردم: "بردیا"! ... علاقه به سیاست و مسائل اجتماعی دارم و در این حوزه ها فعالم... اینکه کدوم وری هستم حتماً از مطالب وبلاگم مشخص خواهد شد... عاشق ادبیات و تاریخم! اصلاً یه جورائی میشه گفت از همه ژانرها خوشم میاد! فیلم هم دوست دارم و البته ورزشکارم و علاقه مند به اکثر رشته ها از جمله فوتبال و تنیس و ...! من یک استقلالیم ولی برای قرمزها هم احترام قائلم. من ... من فکر میکنم خیلی حرف واسه گفتن دارم...
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


من ماه میبینم هنوز این کور سوی روشنو... انقدر سوسو میزنم شاید یه شب دیدی منو... هرجا چراغی روشنه از ترس تنها بودنه... ای ترس تنهائی من؛ اینجا چراغی روشنه