غفلت!

مطلبی رو چندی پیش بواسطه یک دوستِ خوب، خوندم و چون برام خیلی جالب بود حیفم اومد که شما رو از شنیدنش بی نصیب بذارم:

یکی از صبح‌های سرد ماه ژانویه در سال ۲۰۰۷، مردی در متروی واشنگتن، ویولن می نواخت.
او به مدت ۴۵ دقیقه، ۶ قطعه از "باخ" را نواخت. در این مدت، تقریباً دو هزار نفر وارد ایستگاه شدند، بیشتر آنها سر کارشان می‌رفتند. بعد از سه دقیقه یک مرد میانسال، متوجه نواخته شدن موسیقی شد. او سرعت حرکتش را کم کرد و چند ثانیه ایستاد، سپس عجله کرد تا دیرش نشود...
4دقیقه بعد: ویولنیست، نخستین دلارش را دریافت کرد. یک زن پول را در کلاه انداخت و بدون توقف به حرکت خود ادامه داد... ۵ دقیقه بعد: مرد جوانی به دیوار تکیه داد و به آهنگ او گوش سپرد، سپس به ساعتش نگاه کرد و رفت...
۱۰ دقیقه بعد: پسربچه ای سه‌ساله‌ در حالی که مادرش با عجله دستش را می‌کشید، ایستاد. ولی مادرش دستش را محکم کشید و او را همراه برد. پسربچه در حالی که دور می‌شد، به عقب نگاه می‌کرد و ویولنیست را می‌دید. چند بچه دیگر هم  عکس العمل مشابهی داشتند، اما همه پدرها و مادرها بچه‌ها را مجبور کردند که نایستند و سریع با آنها بروند...  45 دقیقه بعد: نوازنده بی‌توقف می‌نواخت. تنها شش نفر مدت کوتاهی ایستادند و گوش کردند. بیست نفر پول دادند، ولی به مسیر خود بدون توقف ادامه دادند. ویولنیست، در مجموع ۳۲ دلار کاسب شد.

یک ساعت بعد:
مرد، نواختن موسیقی را قطع کرد. هیچ کس متوجه قطع موسیقی نشد. بله؛ هیچ کس این نوازنده را نمی‌شناخت و نمی‌دانست که او "جاشوآ بل" است، یکی از بزرگ‌ترین موسیقی‌دان‌های دنیا... او یکی از بهترین و پیچیده‌ترین قطعات موسیقی را که تا حال نوشته شده، با ویولن‌اش که ۳٫۵ میلیون دلار می‌ارزید، نواخته بود. تنها دو روز قبل، "جاشوآ بل" در "بوستون" کنسرتی داشت که قیمت هر بلیط ورودی‌اش به طور متوسط ۱۰۰ دلار بود...  باور کنید این یک داستان واقعی است: "واشنگتن پست" در جریان یک آزمایش اجتماعی با موضوع ادراک، سلیقه و ترجیحات مردم، ترتیبی داده بود که "جاشوآ بل" به صورت ناشناس در ایستگاه مترو بنوازد.

- سؤالاتی که بعد از شنیدن این رویداد در ذهن ایجاد می‌شوند:
 در طول زندگی خود چقدر زیبایی در اطرافمان بوده که از دیدن آنها غافل شده ایم و حال به جز خاطره ای بسیار کمرنگ چیزی از آن نداریم؟ به زیبایی هایی که مجبور به پرداخت هزینه برای آنها نبوده ایم چقدر اهمیت داده ایم؟ در تشخیص زیبایی های اطرافمان چقدر استقلال نظر داریم؟ تبلیغ زیبایی ها چقدر در تشخیص واقعی زیبایی توسط خودمان تاثیر گذار بوده؟ (به عبارت دیگر آیا زیبایی را خودمان تشخیص میدهیم یا بواسطه هیجانِ تبلیغات و قیمت آن؟)
- و نتیجه‌ای که از این داستان گرفته می‌شود:
 اگر ما دقایقی وقت نداریم تا بایستیم و گوش فرا دهیم به  اجرای کم نظیر یکی از بهترین موسیقی‌دان‌های دنیا که با یکی از بهترین سازهای موسیقی جهان در حال نواختن یکی از بهترین  قطعات موسیقی‌ساخته شده (تاکنون)  است…  پس:« از بسیاری چیزهای خوبِ دیگر در زندگی‌مان نیز غفلت کرده و میکنیم!»

/ 0 نظر / 5 بازدید