دومینو

سالها پیش وقتی بچه بودم، وقتی هنوز خبری از CD و Flash memory و فرمَت های مختلفِ صوتی از جمله mp3 و غیره نبود، وقتی تکنولوژی فقط اونقدر پیشرفت کرده بود که برای شنیدن موسیقی، از صفحات سنگی گرامافون، به نوارهای کاست ِ Tape و دستگاههـــــــای پخش صوت ، (که اتفاقاً بیشتر به نام " ضبط صوت " مشهور بودند) رسیده بودیم؛ من با قابِ نوارهای کاسِت ، یک بازی انجام میدادم:
 قابِ نوارهای کاست رو در یک امتداد مشخص و با یک فاصله معین (که خودم محاسبه کرده بودم!) بدنبال هم  می چیدم بطوریکه وقتی به اولین کاست ضربه ای میزدم، سرنگون میشد و بقیه قابها هم به ترتیب و پشت سر هم می افتادند تا به انتها برسند و آخرینِ اونها هم بیفته. امتداد قابـــها رو در دفعات مختلف و به اَشکال مختلف ترسیم می کردم ...  خلاصـــه؛ بازی ِ ابتکاری ِ جالبی بود!. بازیی که بعدها وقتی بزرگتر شدم فهمیدم اسمش هست : "دومینو"

مدتیه که در جغرافیای سیاسی منطقه خاورمیانه و غرب آسیا، در حکومتهای غیر دموکراتیک و غیر مردمسالاری که آزادیهای قانونی ملتها به هیچ انگاشته شده و نادیده گرفته میشه؛ داره یک " دومینو " اتفاق میفته!... این دومینو از تونس شروع شده و به مصر و لیبی و یمن و بحرین تسری پیدا کرده... در این دومینو، تا کنون " بن علی" و "مبارک" سرنگون شدن و " قذافی" هم در حال سرنگونیه ...
همه این کشورها و سیستمهای حکومتی اونها در چند خصیصه مشترکند:

  1. حاکمان اونها مدتهای بسیار طولانیه که دارن حکومت میکنن و به روشهای دموکراتیک برای تغییر قدرت و جابجایی زمامداران، تن نداده اند... و البته قدرت اگه طولانی مدت در اختیار شخص یا گروهی باشه فساد آوره و روابط بین حاکم و ملت، دچار سوء تفاهم میشه... حاکمان، خودشون رو نماینده و کارگزار ملت نمیدونن و از موضع برتری و قیمومیت به ملت نگاه میکنن. مردم رو وامدار خودشون پنداشته و از اونها فقط انتظار تبعیت صِرف دارند.
  2. حاکمان، آزادیهای قانونی رو حق ملت نمیدونن و هر از چندگاهی بخشی از حقوق و آزادیهای برحق مردم رو تحت فشار(و با منت فراوان)  بهشون اعطا میکنن!
  3.  این حاکمان هستند که تشخیص میدن، مردم چه چیزی باید بدونن، چه چیزی باید بخونن، چه چیزی باید ببینن و بشنون... و بر اساس همین تشخیص، چیزهایی رو که مردم به صلاحشون نیست بفهمن (!)، از دسترس اونا خارج میکنن... در واقع اونا  خیر و صلاح مردم رو بهتر درک میکنن و به زعمشون مردم از نظر عقلی؛ صغیرند.
  4. صاحبان قدرت در اون کشورها، صدای ملتشون رو فقط وقتی میشنون که خیلی دیر شده و دیگه راهی برای اصلاح، باقی نیست.

این  بازی، چند صباحیه که در منطقه شروع شده و فعلاً ادامه داره . پیش بینی میشه دامنه و امتداد اون به کشورهایی مثل مغرب و اردن و عربستان  برسه و حتی  پا رو از این منطقه هم فراتر بذاره و به سایر حکومتها و رژیمهای توتالیتر ( تمامت خواه ) از جمله روسیه و چین هم کشیده بشه... باید منتظر ماند و دید؛ انتهای این  " دومینو " کجاست؟...
-----------------------------------------------------------------------
پی نوشت: تصوبر( کاریکاتور) انتهای مطلب را از "خبرگزاری مهر" برداشت کرده ام.

/ 0 نظر / 5 بازدید