درس شیرین اختلاس!

 تعدادی سؤال و جواب:
 سوال: بانک چرا باید LC را به صورت تنزیل از کسی بخرد؟ ... جواب این است که برای این که بانک در این میان مثلاً 100 میلیون سود خواهد کرد. اما سوال این است که بانک خریدار از چه حسابی کل مبلغ LC را وصول می کرده؟ بانک از یک طرف به آقای خسروی پول پرداخت کرده و از طرف دیگر به یک استعلام اکتفا کرده. در واقع سوال این است که این پول بی محل را نهایتاً چه کسی پرداخت کرده و نفهمیده که دارد کاغذ پاره می خرد؟ بانک مرکزی؟ بانک صادرات؟... پاسخ:فعلاً بانک ملی یا سامان یا..(بانک تنزیل کننده) ولی نهایتاً و در سررسید، همه را بانک صادرات!...
سوال: دیگر چه نیازی بوده که LCهایی که بانک صادرات رقم آن را پرداخت می کند به بانک سومی برده شود و تنزیل شود؟ آن هم با کسر مثلا 100 میلیون؟ ... پاسخ:  بانک صادرات در سررسیدLC، پول میداده ولی آنها الان پول نقد میخواستند!.
سوال: اگه LCها رو تنزیل نمی کردن هیچ وقت گیر نمی افتادن، اونوقت می تونستن کل بانک مرکزی رو هم منتقل کنن خونه شون؟ ... پاسخ: احتمالا در سررسید، آقای خسروی بتدریج که هر LC سررسید میشده پول آنرا به شعبه صادرات میداده و شعبه هم پول بانک تنزیل کننده را پرداخت میکرده که به اصطلاح گند کار در نیاید!!
سوال: اگه این کار رو می کرده که در واقع پول بانک رو بهش بر می گردونده اونوقت دیگه اختلاسی نمی کرده! تازه این وسط یه 100 میلیون هم برای هرLC می داده!... پاسخ:اگر موفق به تأسیس بانک آریا میشدند همه این مشکلات حل میشد! وهمه دیون وLCها منتقل به این بانک میشد و در واقع اینها با پول سپرده گذاران شروع به کاسبی و شرکت داری کلانی کرده بودند!
سوال: چطور بانک، LC جعلی صادر میکرده ولی در زمان سررسید اون رو پرداخت میکرده؟! پس سیستم بانکی ما هم دقت لازم و کافی رو نداره؟!... پاسخ: خود شعبه ای که LC صادر کرده و سوابق اون رو نزد خود داشته،پول رو هم پرداخت میکرده در حقیقت LC جعلی نبوده بلکه خلاف بوده و به بانک اصلی ارسال نمیشده!...

/ 0 نظر / 13 بازدید